Ślub bez świadków odbyć się nie może, a rola świadkowej nie zaczyna i nie kończy się tylko na poświadczeniu miłości pomiędzy Parą Młodą. W różnych częściach Polski świadkową jest ktoś z rodziny lub przyjaciół, ich role i obowiązki również zależą od tradycji danego regionu. Przede wszystkim jest to osoba bardzo bliska Parze Młodej. Przed podjęciem decyzji kto zostanie wybrany warto się zastanowić jakim jest człowiekiem, jakie posiada cechy charakteru, to ogromna odpowiedzialność i nie każdy potrafi temu zadaniu podołać. Idealnie, jeżeli świadkowa jest związana z Parą Młodą emocjonalnie. Obowiązki świadkowej zaczynają się długo przed ślubem i kończą kilka dni po weselu, chociaż formalnie powinna być tylko obecna na ślubie i złożyć podpis na stosownych dokumentach.

sylviegil-0020chapel

Autor: Sylvie Gil

Rola i obowiązki świadkowej podczas przygotowań do ślubu

Bardzo często zdarza się, że Para Młoda nie jest w stanie zorganizować, zaplanować i wymyślić wszystkich zadań związanych ze ślubem. W takim wypadku część obowiązków spada na świadkową. Idealna świadkowa doskonale zna Młodych, ma zmysł organizacyjny, potrafi się uspokoić i opanować oraz posiada głowę pełną pomysłów. 

Ilość obowiązków Świadkowej w dużym stopniu zależy od Pary Młodej. To oni decydują w jakiej ilość „przygotowań” jej potrzebują. Rolą świadkowej może być pomoc przy wyborze sukienki ślubnej, butów, dodatków, zaproszeń, koloru i motywu przewodniego, przeglądanie setki tysięcy stron www z inspiracjami ślubnymi, bycie kierowcą, sekretarką i wiele innych. Natomiast, jeżeli Państwo Młodzi ze wszystkim radzą sobie sami to jej jedynym zadaniem będzie cieszenie się, ekscytowanie, oczekiwanie wraz z Młodymi. Wysłucha i pocieszy w potrzebie.

Jednym z bardzo ważnych obowiązków świadkowej jest organizacja wieczoru panieńskiego. Powinna kierować się upodobaniami Panny Młodej i zaprosić osoby, które Młoda lubi i chciałaby mieć obok siebie tego wieczora. 

bridesmaids-jumping-on-bed5

Kilka dni przed ślubem musi wraz ze świadkiem zgłosić się do kościoła (jeżeli ślub jest kościelny), aby przedstawić swoje dowody osobiste. Świadkowa też pomaga przy dekoracji ślubnej i rozstawieniu winietek na stołach gości. 

Obowiązki świadkowej w dniu ślubu 

W dniu ślubu świadkowa powinna pomóc Pannie Młodej się ubrać, uspokoić, sprawdzić czy wszyscy wynajęci podwykonawcy dojechali na miejsce. Upewnić się, że Panna Młoda niczego nie zapomniała np. dokumentów. Wzruszającym obowiązkiem świadkowej jest też wpięcie welonu we włosy Panny Młodej. Należy do niej też zadbanie, aby Młodzi zjedli coś w ciągu przygotowań. Świadkowa musi być obecna podczas błogosławieństwa w domu Panny Młodej (jeżeli ślub jest kościelny). Pomaga przy makijażu, fryzurze, odbiorze kwiatów… Jest obok Panny Młodej i dba, żeby wszystko przebiegało tak jak powinno. Pod kościołem/USC kieruje gości do wejścia, informuje gdzie będą składane życzenia. Ustala kto obsypuje Parę Młodą „ryżem” lub wystrzela konfetti. 

Obowiązki świadkowej podczas ceremonii ślubnej

Stoi za Panną Młodą, nie przeszkadza, nie rzuca się w oczy, a w odpowiednim momencie podpisuje dokumenty. Wypada też, aby świadkowie jako pierwsza para po młodych przyjęli komunię świętą. Pomaga siadać, wstawać Pannie Młodej oraz poprawia jej suknie, włosy itp. Po ceremonii odbiera od gości prezenty i kwiaty.

ritz-carlton-reynolds-plantation-wedding-lake-oconee-wedding-magnolia-events-vue-photography0024

Autor: vuephotographyonline.com

Obowiązki świadkowej podczas przyjęcia weselnego

W trakcie wesela świadkowa opiekuje się Panną Młodą. Dba, aby coś zjadła, wypiła, poprawia sukienkę, włosy, makijaż i chodzi z Panną Młodą do toalety 😀 Jeżeli jest taka konieczność to świadkowa musi się nagle stać krawcową, fryzjerką, lekarzem czy makijażystką. Całe przyjęcie powinna być uśmiechnięta i zarażać gości swoim dobrym humorem. Świadkowa obowiązkowo uczestniczy w oczepinach. Jeżeli zostanie poproszona to również rozliczyć się z podwykonawcami.

Karolina i Jakub fot.TOMCOLOR zbigniew Tomaszewski

Świadkowa powinna to być jedna z najbardziej pomocnych osób Parze Młodej, natomiast nie trzeba obarczać jej zbyt dużą ilością zadań. Warto sprawić,aby i ona czuła się wyjątkowo tego Dnia, ponieważ została wybrana na najbliższą osobę Pary Młodej, a to jest już ogromna ilość stresu i wielka odpowiedzialność, więc może należałoby wynagrodzić ją drobnym upominkiem? 😉 

11cfed3f90eb765ba5c6bf5063c31905

15110287_1286760778031607_281244825895765324_o

A czego świadkowa nie powinna robić podczas ślubu? Na pewno nie powinna przyćmić Panny Młodej! Ani strojem ani zachowaniem 😉

hd1_8238

Źródła: Tomcolor.pl MORGAN PAIGE. notey.com brides.com colincowiewedding.com pinterest.com