Przesądy ślubne! Nawet najbardziej wzbraniająca się przed nimi Para usłyszy je przed swoim ślubem od mamy czy babci a i sama kilka z ciekawości przeczyta 😉 Są też tacy, którzy na prawdę w nie wierzą i starają się kierować organizacją swojego ślubu tak, aby była z nimi zgodna. No bo kto nie słyszał o tym, że powinno się mieć coś niebieskiego, pożyczonego, starego i nowego? Zapobiegawczo zapoznajemy się z nimi, żeby ustrzec się przed nieszczęściem. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto włożył pieniążek do buta czy nie chciał, żeby Pan Młody widział Pannę Młodą przed ślubem? Czy jest to rodzaj ochrony przed coraz częstszymi w naszych czasach rozwodami? Nawet, jeżeli do tego rodzaju zabobonów podchodzimy z dystansem, przygotowałyśmy kilka bardziej znanych i tych mniej popularnych, które powinny zapewnić szczęście i trwałość związku oraz życie w dobrobycie.

Przesądy odnoszące się do czasu przed ślubem:

 1. Ślubu nie należy zawierać w miesiącach, w których nazwie nie występuje litera „r”, a szczególnie w maju, ponieważ „maj jest od kochania, a nie od ślubowania”, listopadzie oraz 1 kwietnia w prima aprilis, w adwencie i wielkim poście. Ponoć największe szczęście będą miały pary, które wezmą ślub w Wielkanoc i Boże Narodzenie.
 2. Pan Młody nie może oglądać sukni przed ślubem. Nie powinna tez ubierać Panny Młodej matka w dniu ślubu.
 3. Nie należy mierzyć sukni przez Pannę Młodą przed ślubem bez ważnego powodu (z wyjątkiem przymiarek) i jej sama szyć.
 4. Panna Młoda nie powinna mieć naszyjnika z prawdziwych pereł, ponieważ są symbolem nieszczęścia.
 5. Należy unikać zabudowanych butów, ponieważ te z odkrytymi palcami wróżą nieszczęście.
 6. Panna Młoda powinna mieć przy sobie coś białego (znak czystości uczuć), nowego ( gwarantuje dostatek), niebieskiego ( zapewnia wierność małżonka), starego ( zapewnia wsparcie krewnych i przyjaciół), pożyczonego ( gwarantuje życzliwość nowej rodziny).
 7. Panna Młoda może uczestniczyć tylko podczas wyboru i przymierzania obrączek, ale nie je odbierać, ani za nie płacić. Nie powinno się zawczasu przymierzać obrączek.
 8. Jeżeli wiązanka Panny Młodej ułożona jest z róż to muszą być one pozbawione kolców. W bukiecie Panny Młodej należy unikać bratków i krokusów, ponieważ są symbolem niewiary w prawdziwość uczuć. Natomiast hiacynt oznacza przywiązanie nowożeńców do siebie, a konwalie symbolizują urodę i piękno Panny Młodej, więc jak najbardziej powinny znaleźć się w bukiecie.
 9. Ślub w kościele, w którym było ochrzczone któreś z nowożeńców zwiastuje szczęście.
 10. Panna Młoda powinna kupić koszulę do ślubu Narzeczonemu, a on jej buciki.
 11. Świadkiem na ślubie powinna być osoba stanu wolnego. Druhna Panny Młodej nie może być w ciąży w dniu ceremonii, a świadkami nie powinna być para, bo to oznacza, że nie staną ponownie na ślubnym kobiercu lub nie będą długo razem.
 12. Panna Młoda przed ślubem powinna położyć swoje ślubne buty na parapecie, aby wleciało do nich szczęście. Zapewni sobie tym też piękną pogodę w dniu ślubu.
 13. Niezamężne, młodsze siostry Panny Młodej nie powinny mierzyć jej kreacji, ponieważ jeżeli ulegną tej pokusie mogą zostać starymi pannami.
 14. Panna Młoda nie powinna przechodzić pod wiszącym praniem, może to spowodować komplikacje przy porodzie.
 15. Panna Młoda powinna być ubrana na poprawinach w nową, jeszcze nigdy nie noszoną sukienkę.

Przesądy mówiące o dniu ślubu:

 1. Jeżeli Pan Młody założy obrączkę Pannie Młodej do końca,wróży to, iż to on będzie dominował w związku.
 2. Ta osoba, która podczas przysięgi ma rękę na górze pod przykryciem księdza, dominuje w małżeństwie. 
 3. Zakładanie obrączek na środkowy palec wróży zdradę.
 4. Pan Młody w kieszeni powinien mieć pieniądze, zapewnia to dobrobyt rodziny.
 5. Próg Kościoła para młoda powinna przekroczyć prawą nogą. 
 6. Para Młoda nie powinna się wracać w drodze na ceremonię, ani mieć postoju. 
 7. Przed wejściem do kościoła Panna Młoda nie powinna przeglądać się w lustrze.
 8. Państwa Młodych do ślubu nie powinna wieźć kobieta.
 9. Welon zakłada Pannie Młodej druhna, która jest panną.
 10. Do buta ślubnego powinno włożyć się pieniążek, a w fałdach sukni ślubnej zaszyć okruszek chleba i ziarenko cukru, zapewnia to Parze Młodej dobrobyt.
 11. Deszcz w dniu ślubu oznacza szczęście (kiedyś uważano, że zwiastuje łzy w małżeństwie)
 12. Państwo Młodzi do ołtarza powinny iść uśmiechnięci, ponieważ to zwiastuje radość w małżeństwie. „Jaka droga do ołtarza, takie przyszłe życie.”
 13. Łzy Panny Młodej podczas ceremonii zwiastują dobrą wróżbę dla obojga.
 14. Jeżeli w trakcie ślubu któraś z obrączek upadnie powinien podnieść ją ksiądz, ministrant lub świadek.
 15. Pocałunek Pary po złożeniu przysięgi zapewnia wierność.
 16. Jeżeli w trakcie ślubu sukienka Panny Młodej przysłonie kawałek buta Pana Młodego oznacza to, że będzie on pod pantoflem żony.
 17. Odchodząc od ołtarza ta osoba, która odwróci swoją drugą połówkę będzie sprawować rządy w małżeństwie.
 18. Pierwszą osobą, która złoży Młodym życzenia, powinien być mężczyzna.
 19. Jeżeli Parze Młodej życzenia złoży obca osoba, przebywająca przypadkowo w kościele, gwarantuje to szczęście i powodzenie na całe życie. 
 20. Panna Młoda nie powinna potknąć się o welon, więc jeśli jest zbyt długi to obowiązek jego pilnowania spada na druhnę, ponieważ Panna Młoda nie może oglądać się za siebie.
 21. Gdy Panna Młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.
 22. Sypanie ryżem oznacza życzenia płodności, a pieniędzmi – powodzenie.
 23. Podczas pierwszego tańca pomyłka kroków oznacza brak zgodności w dalszym wspólnym życiu.
 24. Po ślubie nie powinno się zdejmować obrączek, ponieważ „można je zdjąć na zawsze”
 25. Pan Młody powinien prowadzić Pannę Młodą z lewej strony, aby prawą ręką mógł odganiać złe moce, które chciałyby przeszkodzić w zawarciu związku.
 26. Ewentualnych rozdarć sukienki nie powinno się zszywać igła i nitką, tylko użyć agrafki, ponieważ zwiastuje to łzy i smutek świeżo upieczonego małżeństwa.
 27. Wiązanki nie powinno się zasuszać, ponieważ to tak jakby zasuszać miłość. 
 28. W drodze powrotnej ze ślubu, w niektórych regionach Polski, młodzi zatrzymywani są przez „bramy”. Małżeństwo może jechać dalej, jeżeli Pan Młody „wykupi” się butelką wódki. Duża ilość bram oznacza, że Panna Młoda jest bardziej „cenna”.
 29. Państwo Młodzi winni wracać z kościoła inną drogą niż tą, którą przyjechali, aby nieszczęście pomyliło drogę.
 30. Tort powinien zostać ukrojony przez Pana Młodego i pierwszy kawałek dostaje Panna Młoda, oznacza to słodkie życie 
 31. Aby pożycie nowożeńców układało się pomyślnie, Pan Młody musi przenieść żonę przez próg.
 32. Po toaście za zdrowie i pomyślność, nowożeńcy powinni rzucić za siebie puste kieliszki. Rozbite oznaczają lata szczęśliwego i dostatniego życia. Im więcej szkła stłucze się w trakcie ślubu, tym szczęśliwsze życie pary młodej.
 33. Panna, która jako pierwsza złapie bukiet/welon Panny Młodej po ślubie, ta pierwsza wyjdzie za mąż, jednakże nie powinno się rzucać welonem/bukietem dwa razy.
 34. Żadna kobieta poza Panną Młodą nie powinna być w bieli, nawet jeśli jej sukienka jest innego koloru. Biel oznacza niewinność Panny Młodej. 
 35. Gdy na prezent ślubny otrzymamy coś związanego z religią np. krzyż oznacza to, iż będzie się niosło krzyż przez całe życie. 

Przesądów jest znacznie więcej, ale chyba nikt nie zastosował się do wszystkich. Należy je traktować z przymróżeniem oka i dystansem 😉 Niektóre z nich weszły już w tradycję ślubu i wesela jak np. rzucanie ryżem przez gości czy bukietem przez Pannę Młodą. Niektórzy mimo, iż twierdzą, że nie zwracają na nie uwagi, podświadomie nie chcą, żeby np. Pan Młody widział suknie Panny Młodej przed ślubem 😉 Dodaje to temu dniu szczególny urok, więc czasem warto podejść do nich z odrobiną śmiechu i zabawy!

Źródło: Tomcolor

Źródło: Pinterest